Ристевска – Јорданова: Бесмислено е да признавате малцинство на држава во уставот, која не го признава мнозинството

Малинка Ристевска – Јорданова од ЕПИ во емисијата 24 анализа рече дека сите барања од страна на Бугарија кои се поставени и повторени, длабоко задираат во идентитетот.

– По ова со Битола, не знам што уште може да направат. Имавме теза дека е можно да влезат Бугарите во уставот. Бугарите досега се уште го негираат нашиот идентитет и бесмислено е да признавате малцинство на држава во уставот, која не го признава мнозинството и тврди дека тоа мнозинство има бугарски корени. – рече Ристевска – Јорданова.

ТОП ВЕСТИ

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како...

Ковачевски: Се намалува маржата на овошјето и зеленчукот, а гарантирана цена добиваат и пијалоците

Премиерот Димитар Ковачевски соопшти дека Владата одлучила да ја прошири листата на производи со „загарантирана цена“. „Списокот на производи со гарантирана цена ќе се проширува....

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Пендаровски на Шерец му заблагодари за словенечката поддршка за пристапувањето на нашата земја кон ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за одбрана на Република Словенија, Марјан Шарец, кој престојува во официјална посета на земјава. На средбата беше потврдена...