Ристовски: Оваа Македонија има нешто што другите немаат… Можеме и утре против цел стадион

„Топспорт“ во Порто,

Никола Ѓуровски

Фудбалската репрезентација на Македонија е подготвена за големиот предизвик, да испише нова историја и да се пласира на Светско првенство. Утревечер на „Драгао“, како што истакна капитенот Стефан Ристовски, македонската селекција е подготвена за сите искушенија, да одолее и на 50.000 Португалци кои ќе бидат на трибините.

„Ние, против 50.000 Португалци, подготвени сме, навистина. Ова е сигурно еден од најважните натпревари во историјата на македонскиот фудбал. Можеби светот ова не го очекуваше, ние да бидеме денеска овде на прес – конференција. Но, Македонија има нешто што можеби други го немаат. Подготвени сме за ова големо финале против Македонија. Не можам да замислам дека Македонија ќе игра против Португалија за пласман на Светско првенство“, изјави Стефан Ристовски.

Тој играше за Спортинг Лисабон и вели дека е во добри релации со многу Португалци, но тоа нема да влијае на утрешниот дуел.

„Син ми е тука роден, во Португалија, па имам симпатии кон оваа земја секако. Со многу португалски фудбалери сум пријател, со Бруно сум одличен пријател, но тоа нема да влијае на утрешниот меч“, напомена Ристовски.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...