Робот-готвач што може да „џвака“ и пробува јадења


 – Роботите кои можат да ги заменат готвачите во одреден дел од готвењето се релативна новина на пазарот. Тоа се претежно роботи коишто работат по даден рецепт и со програмирани количини храна и зачини.

Научници од Универзитетот Кембриџ, во соработка со производителот на апарати за домаќинство „Беко“, создадоа роботски готвач што може да готви, но и да го вкуси и подобри јадењето доколку е потребно.

 

Роботската рака, инаку дизајнирана за додавање храна и мешање јадења, во овој случај е претворена во „роботски јазик“. Машината, која претходно беше прилагодена да прави омлети, сега може да се обиде и да утврди дали готвеното јадење е доволно солено – преку потези кои имитираат човечко џвакање. Имено, вкусот на храната се менува додека се џвака, па целосна перцепција на вкусот може да се добие само ако се симулира овој процес… Роботот ја мери количината сол во садот, а потоа ќе треба и „да џвака“ за да измери колку е солена. Врз основа на добиените резултати ќе се даде оценка т.е. добиеното јадење ќе се спореди со идеалниот вкус што го одредуваат професионални дегустатори.

Иноваторите веруваат дека ова ќе ги подобри роботските процеси на готвење за храната да биде навистина каква што треба, односно полесно да се прилагоди на различни вкусови.

Од технолошка гледна точка, ова не е голем предизвик. Роботската рака е опремена со сензор кој ја мери соленоста на храната и е програмиран да ја испитува порцијата на неколку места. Читањето трае само неколку секунди, а резултатот може да се искористи за промена на оригиналниот рецепт и подобрување на вештините за готвење на роботите.

Во иднина, според „Беко“ и Кембриџ, на таквите роботи треба да им се даде функција да оценуваат и слатка или мрсна храна, т.е. да го прошират опсегот на вкусови за проценка.

ТОП ВЕСТИ

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...

„ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ“: Ќе наврнат над 40 литри воден талог, Попоски ги предупредува граѓаните, еве каде е најкритично!

Метеорологот Славчо Попоски предупредува дека поројно врнежи од дожд доаѓаат во земјава. Тој истакна дека во текот на денешниот ден на многу места во Македонија...