Рома изддржа за победа во Софија, Партизан потфрли со Анортозис, но обезбеди европска пролет


Рома на Жозе Мурињо ја комплетираше необичната европска есен за италијанскиот клуб, со 3:2 победа над ЦСКА Софија, со која го обезбедуваат првото место во својата Ц група, откако норвешкиот Бодо/Глимт, клубот кој ги декласираше со 6:1, не успеа да го победи на гости украинскиот Зорја Луханск.

Теми Абрахам повторно блесна со два гола за Рома, која имаше 0:3 водство, пред во финишот ЦСКА да постигне два гола за интересен финиш.

Партизан пак, одигра само 1:1 со Анортозис во Белград, но тоа беше доволно за второто место зад Генк во групата Б.

КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА ЕВРОПА, 6.КОЛО

ГРУПА А

Алашкерт – Макаби Тел Авив 1:1

ЛАСК Линц – ХЈК Хелсинки 3:0

ГРУПА Б

Партизан – Анортозис 1:1

Гент – Флора 1:0

ГРУПА Ц

ЦСКА Софија – Рома 2:3

Зорја Луханск – Бодо/Глимт 1:1

ГРУПА Д

АЗ Алкмар – Рандерс 1:0

ЦФР Клуж – Јаблонец 2:0

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...