Рома му покажа на Бодо кој е „газда“, Марсеј и Феенорд во полуфиналето на КЛ

Најголемиот фаворит за освојување на трофејот во Лигата на Европа, тимот на Барселона, е елиминиран во четврт-финалето, откако загуби со 2:3 од Ајнтрахт Франкфурт на „Камп Ноу“. Првиот меч во Германија заврши без победник (1:1), па Ајнтрахт му се придружи на Лајпциг како полуфиналист во ова европско натпреварување.

Филио Костиќ од пенал во четвртата минута најави изненадување, а Рафаел Боре пред крајот на првиот дел ја удвои предноста на гостите. Костиќ ја нокаутира Барселона со својот втор гол во 67.минута. Барселона се разбуди дури во судиското продолжение. Серхио Бускетс во 91. постигна гол, а Мемфис Депај од пенал во 101.минута намали на 2:3. Но, веднаш по ова беше означен и крај на мечот.

Вест Хем исто така е во полуфиналето откако го победи Лион на гости со 0:3. Крег Доусон и Деклан Рајс донесоа водство за англискиот тим пред одморот, а Џерод Боувен постигна трет гол на почетокот од второто полувреме. Вест Хе м во полуфиналето ќе игра против Ајнтрахт Франкфурт.Глазгов Ренџерс и Брага ќе играат продолженија, откако шкотскиот тим победи со 2:1 и ја анулира предноста на Брага (0:1) од првиот меч во Португалија.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...