Романија ги пензионира „миговите“ поради висока стапка на несреќи

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, е во прва работна посета на Сараево, каде што оствари средба со заменик-претседателот на Советот на министри и министерка за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Бисера Турковиќ.

На средбата, меѓу другото, беше изразено задоволство за високиот степен на пријателски односи меѓу двете држави, досегашната билатерална соработка, како и заложбата за нејзино натамо надградување со нови содржини и динамика во согласност со блискоста на двете земји и граѓани.

На средбата Османи особено се осврна на евро-атлантската перспектива на регионот на Западен Балкан пренесувајќи ја безрезервната поддршка за амбициите на Босна и Херцеговина на тој пат.

„Се надевам дека многу бргу Босна и Херцеговина ќе добие кандидатски статус за членство во Европската Унија за што нашата држава е подготвена да го сподели своето знаење и искуство. Тие е секако важно за граѓаните на земјата, но воедно претставува и интерес за сите земји од регионот“, нагласи Османи.

Османи посочи дека процесот на европска интеграција претставува силен поттик за спроведување на потребните реформи и е најдобриот начин земјите од регионот да ги достигнат европските цивилизациски придобивки.

Во современото безбедносно и геополитичко окружување од клучно значење за стабилноста на регионот е да се обезбеди засилено и кредибилно присуство на Европската Унија и НАТО, што ќе претставува значајна инвестиција во идната безбедносна архитектура на континентот.

Во однос на билатералната соработка беа разменети мислења, предлози и сугестии за конкретни проекти, со посебен акцент на интересот и потребата од засилување на трговската размена, каде што значаен импулс може да даде организирањето бизнис-форуми меѓу економските партнери од двете држави, како и присутноста на деловните субјекти во едната и другата држава. Еден од предизвиците на економската соработка може да биде и заедничкото учеството на компаниите на двете земји на трети пазари.

За време на престојот во Сараево, Османи беше примен и од претседaвачот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...