Романското разузнавање ќе ги проверува неевропските инвеститори

Зградата на романската разузнавачка служба, СРИ. Фото: https://www.sri.ro/

Романските разузнавачки служби треба внимателно да ги испитаат странските инвеститори што доаѓаат од земји што не се членки на ЕУ, кои сакаат да инвестираат повеќе од два милиони евра во Романија, се вели во владината наредба издадена во четвртокот вечерта.

Комитет составен од членови од неколку министерства, Романската разузнавачка служба, СРИ и Службата за надворешно разузнавање, СИЕ, ќе ги оценува потенцијалните странски инвеститори.

Причината на владата за потегот беше „заштита на суштинските интереси на безбедноста и јавниот ред“, објавија романските медиуми.

Секој странски инвеститор надвор од ЕУ што сака да инвестира повеќе од два милиони евра во области како што се енергетиката, транспортот, телекомуникациите, банкарството, земјоделството или медиумите треба да аплицира за дозвола.

Претставниците на разузнавачките служби нема да имаат право да гласаат за апликациите, но ќе ги дадат своите оценки.

Покрај потребната верификација за повеќето бизниси, потенцијалниот инвеститор во романските медиуми што не е од држава-членка на ЕУ мора да обезбеди уште повеќе информации за своите зделки, се вели во владината наредба.

Madalin Necsutu

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...