Роналдо доби нова контроверзна статуа, овојпат во Индија


Новата статуа на Кристијано Роналдо во Гоа, на западниот брег на Индија, која треба да ги инспирира младите да го следат неговиот пример, предизвика контроверзи кај дел од локалните жители, кои сметаа дека е потребно да се следат домашните херои, а не од колонизаторите од Португалија.

Локалните власти во градот Калангуте во провинцијата Гоа, велат дека се горди што Кристијано Роналдо доби статуа во Индија.

„Ова е само потег за инспирација на нашата младост. Ако сакате да го кренете фудбалот на највисоко ниво, нема подобар пример. Затоа младите момци и девојки прават селфи со статуата“, вели министерот за Гоа, Михаел Лобо.

Но дел од јавоста смета дека не треба да се оддава почит на Португалец, бидејќи Гоа беше португалска колонија до 1961 година.

„Имаме и фудбалери од Калангуте како Бруно Кутињо и Јоланда Д’Соуза, кои играа фудбал за индиската репрезентација. Зошто да немаме нивни статуи? Зошто да се постави Португалец?“, вели претседателот на собранието на Калангуте, Премананд Дивкар.

Ова не е првпат статуа на Роналдо да предизвика интерес и контроверзи. Во 2017 година беше поставена славната „искривена“ статуа во неговиот домашен остров Мадеира, која стана предмет на потсмев на Интернет и подоцна беше заменета.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...