Роналдо го спаси Јунајтед против Норич, нов кикс на Арсенал


Арсенал не успеа да го искористи киксот на Тотенхем и да се врати на четвртото место на табелата во Премиер лигата. „Тобџиите“ дозволија да ги скокне и Манчестер јунајтед, по тешката победа над Борич.

Арсенал се во криза, тоа го потврдија со поразот во Саутемптон (1:0). Овој пораз е четврти на последните пет натпревари, за тимот на Микел Артета. Саутемптон го победија Арсенал со голот на Бендарек во 45.минута.Манчестер јунајтед не блескаа, испуштија предност од два гола против Норич, на крајот победија благодарение на хет-трикот на Кристијано Роналдо.

Португалецот постигна два гола во седмата и 32.минута, Норч намалија во 45.минута преку Довел, а Пуки израмни во 52.минута. Роналдо спречи нов резил на Јунајтед со голот во 76.минута.

За Португалецот ова беше втор хет-трик на последните пет натпревари, претходно три гола постигна против Тотенхем.

Манчестер јунајтед и Арсенал имаат по 54 бода, три помалку од Тотенхем.

Драматичен натпревар одиграа Вотофорд и Брентфорд. Победи екипата од Лондон со 2:1, со колот на Јонсон во 96.минута.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...