„Росонерите“ пак потфрлија – нова нула против Торино

Ниту три досудени пенали не беа доволни Леванте да извлече барем реми против Барселона, откако во драматична завршница, гостите од Каталонија стигнаа до 2:3 победа, продолжувајќи ја славеничката низа на тимот на Чави Ернандез.

Каталонците губеа со 0:1 откако Хозе Моралес во 52. минута од мечот беше сигурен од белата точка за изненадувачко водство на 19-пласираниот во Ла лига. Само четири минути подоцна беше досуден уште еден пенал за домаќините, но овојпат Марти не го реализираше.

Тогаш Чави реши во игра да ги внесе младите таленти на клубот, Педри и Гави во игра, и ситуацијата се смени. Прво Пјер-Емерик Обамејанг во 59. минута израмни на 1:1, пред Гави да му асистира на Педри четири минути за водство на Каталонците. Во 83. минута повторно беше досуден пенал, трет за домаќините, кој Гонзало Мелеро го реализираше за  израмнување.

Драмата продолжи, кога во 92. минута, Жорди Алба фантастично го пронајде Лук де Јонг, кој донесе победа за Барселона, со која тие се искачуваат на второто место на табелата со 60 поени, дури 12 зад Реал Мадрид, но со натпревар помалку. Леванте остануваат претпоследни со 22 поени, седум зад безбедната зона во Ла лига.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...