Русија би можела да се подготви за нов напад на Киев

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство утринава соопшти дека руските сили продолжуваат да прават „ограничен напредок“ во напредувањето кон Киев – но би можеле да се подготват за нов напад врз главниот град на Украина во наредните денови.

„Малку е веројатно дека Русија успешно ги постигнала целите поставени во нејзиниот план пред инвазијата“, се вели во известувањето на Министерството за разузнавање. Логистичките проблеми кои го попречија напредокот на Русија продолжуваат, како и силниот украински отпор, велат тие.

Тие додадоа дека Русија веројатно сака да ги ресетира и прераспореди своите сили за повторна офанзивна активност во наредните денови. Тоа веројатно ќе вклучува операции против главниот град Киев, се наведува.

Новите сателитски снимки направени во четвртокот покажуваат дека рускиот воен конвој северозападно од Киев, кој се протегал на повеќе од 64 километри, во голема мера се распрснал и прераспоредил.

Сликите покажуваат дека некои елементи од конвојот се „репозиционирале“ во шумите и дрвјата во близина на Лубјанка во Украина, известија од Максар.

ТОП ВЕСТИ

ФОТО: Сопругата на Канје Вест се појави во црква во морбидно издание

255 Раперот Канје Вест се ожени со Бјанка Сенсори пред неколку месеци, а парот привлекува големо внимание на јавни места. Така, тие се појавија во...

Анастасија Ражнатовиќ насмеана покрај Немања Гудељ по загубата на бебето

Анастасија Ражнатовиќ и Немања Гудељ се поддржуваат еден со друг и во најтешките и во најубавите денови. Српскиот пар прослави за победата на тимот...

Битиќи со германските компании: Нудиме поволно деловно опкружување, стратешки предности и силна владина поддршка

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи оствари средба со делегацијата...

Шакира има НОВА ЉУБОВ? Пејачката видена на јахта со познат спортист (ФОТО)

170 Колумбиската пејачка Шакира повторно го привлече вниманието поради приватниот живот, но сега причината не е нејзиниот поранешен партнер, туку некој за кој се...

Груби присуствуваше на редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија

Денеска се одржа редовниот состанок на сите амбасадори на земјите членки на Европската Унија во Скопје. Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем...