Русија ги повика ЕУ и НАТО да престанат да ја вооружуваат Украина

Русија ги повика Европската унија и НАТО да престанат со непромисленото упатување напредно оружје кон Украина за да се избегнат ризици за меѓународната цивилна авијација, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захаровa.

„Уште еднаш, ги повикуваме земјите од ЕУ и НАТО да престанат безмилосно да „пумпаат“ најсовремено оружје во неодржливиот режим во Киев, за да се избегнат огромни ризици за меѓународната цивилна авијација и другите транспортни комуникации не само во Европа, туку исто така и во странство“, се наведува во соопштението, пренесе ТАСС.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...