Русија ги внесе подморниците и крстосувачките ракети „Калибар“ во војната


Фото: Принт-скрин

Дизел-подморницата стационирана во Црното Море првпат е употребена за напад на украински цели со крстосувачки ракети „Калибар“.

Видеото што го сподели руското Министерство за одбрана покажува серија проектили кои се истрелани од морето кон хоризонтот.

Русија соопшти дека ракетите погодиле украински воени цели, но тоа не може да се потврди независно.

Значајно е тоа што ова е првпат руската војска да извести за употреба на подморнички напади врз украински цели. Руската флота во Црното Море неодамна претрпе тежок удар кога нејзиниот команден брод „Москва“ беше потопен.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...