PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Русија има доволно воени капацитети на море и без „Москва“, според Пентагон

Apr 15, 2022

[ad_1]

Фото: Пиксабеј
PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, смета дека инцидентот со крстосувачот „Москва“ само краткорочно ќе влијае врз воениот потенцијал на Русија, со констатација дека руската морнарица „има доволно капацитети“.

Според Кирби, Русија од почетокот на воената операција во Украина имала меѓу десет и 20 активни воени бродови во Црното и во Азовското Море, така што е „тешко да се процени каков точно ќе биде ефектот од онеспособувањето на овој брод“.

– Тие се уште имаат доволен број воени капацитети на море – заклучува Кирби.

Претходно беше соопштено дека на воениот крстосувач „Москва“ избувнал пожар, по што дошло до експлозија на муниција на бродот што подоцна потонал.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека посадата на „Москва“ е евакиурана, како и дека не било воопшто оштетено ракетното оружје на бродот.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ