Русија: Киев планира провокации за Велигден

Ја следиме војната во Украина, која денеска влезе во третиот месец.

Клучни моменти:

Шефот на ОН пред да ги посети Москва и Киев ќе оди во Турција
Русија насилно регрутира цивили од окупираните територии во армијата, тврди Украина
Зеленски денеска во Киев ќе се сретне со шефот на американската дипломатија и министер за одбрана
Путин се појави на православната велигденска миса
Зеленски рече дека мора да се сретне со Путин и дека не се плаши од тоа и дека Украина ќе ги прекине преговорите доколку Русија „го убие народот во Одеса и почне со квази-референдуми“.
Проектилот погодил станбен комплекс во Одеса, при што загинале 8 лица
Украина објави дека Русија извршила нови напади врз Азовстал

Од час во час:

09:42 Русија: Киев планира провокации за Велигден

Шефот на рускиот центар за контрола на националната одбрана, Михаил Мизинцев, изјави дека Киев намерно подготвува услови за провокации од страна на украинските безбедносни служби на Велигден, „кои ќе активираат нов бран на русофобија во Украина и во странство“.

„ Во моментот на кампањата на режимот во Киев се подготвуваат провокативни акции во украинските медиуми, кои ја обвинуваат Русија за наводно организирање гранатирање на верски објекти“, рече Мизинцев.

09:00 Војната во Украина влезе во третиот месец – илјадници загинати, милиони протерани, градовите се урнатини

Руската инвазија на Украина утрово влезе во третиот месец. Крајот на борбите не е на повидок, илјадници се убиени, милиони протерани, а градовите претворени во урнатини.

08:48 Русија насилно регрутира цивили од окупираните територии во армијата, тврди Украина

Украина ја обвини руската армија за насилно регрутирање цивили во окупираните делови на источна Украина, пишува германската агенција ДПА.

„ Руската армија, освен што регрутира млади луѓе, насилно ги принудува украинските лекари да служат во провинциите Херсон, Запорожје и Харков“, напишаа на Фејсбук украинските воени претставници.

08:44 Шефот на ОН пред да ги посети Москва и Киев ќе оди во Турција

Генералниот секретар на ОН ќе ја посети Турција пред да замине за Москва и Киев.

Според соопштението на ОН, Антонио Гутереш утре ќе ја посети Анкара, каде ќе се сретне со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

08:40 Зеленски во Киев ќе се сретне со Блинкен и Лојд, од кои ќе бара повеќе оружје

Според украинскиот претседател Володимир Зеленски, американскиот државен секретар Ентони Блинкен и министерот за одбрана Лојд Остин денеска ќе го посетат главниот град Киев.

Белата куќа, сепак, се уште не го коментираше ова.

08:20 (Видео) Патријархот Кирил служеше велигденска литургија на која присуствуваше и Путин

Патријархот Московски и на цела Русија, Кирил служеше велигденска литургија во црквата Христос Спасителoт во Москва, на која присуствуваше и рускиот претседател Владимир Путин.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...