Русија најави тридневен прекин на огнот во Мариупол, Украина тврди оти се водат „крвави битки“


Фото: Министерство за одбрана на Украина

Русија денеска објави тридневен прекин на огнот со цел да се евакуираат цивилите кои се уште се наоѓаат во фабриката за челик Азовстал во градот Мариупол. Според украинската армија пак се уште се водат „крвави битки“ за стратегискиот пристанишен град, а цивилите се заробени внатре.

-Руските воени сили ќе отворат хуманитарен коридор од 8 до 18 часот по московско време на 5, 6 и 7 мај на локацијата на металуршката фабрика за челик Азовстал со цел да се евакуираат цивилите – изјави денеска рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

Во своето денешно обраќање украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина ,од своја страна, е подготвена да обезбеди прекин на огнот во Мариупол.

-Ќе биде потребно време едноставно да се извлечат луѓето од тие подруми, од тие подземни засолништа. Во сегашните услови, не можеме да користиме тешка опрема за да ги расчистиме урнатините. Сето тоа треба да се направи со рака – рече Зеленски.

Во меѓувреме, Денис Прокопенко, командант на Азовскиот полк, вети дека никогаш нема да ја предаде фабриката за челик.

-Имаше тешки борби додека руските сили упаднаа на територијата на фабриката – објави Прокопенко на Телеграм.

 

ТОП ВЕСТИ

Samsung SmartThings ги поврзува луѓето со најважните работи < Опсервер

Скопје, С. Македонија – 31 август 2023 година – Samsung Electronics Co., Ltd денеска ги прикажа своите најнови иновации за поврзан дом. За...

Apple ќе го претстави новиот iPhone на 12 септември < Опсервер

На 12 септември Apple ќе претстави нови производи, вклучувајќи ја новата телефонска линија iPhone 15 и паметните часовници од следната генерација. <!-- <!-- <!-- ...

Специјална соработка за паметниот проектор „The Freestyle“ < Опсервер

Samsung Electronics во соработка со светски познатата корејска група BTS најавија премиера на краток филм во кој SUGA (член на групата), како амбасадор...