Русија: НАТО сака продолжување на војната


Руското Министерство за надворешни работи реагираше на денешниот Самит на НАТО.

Во соопштението се наведува дека одлуката да продолжи поддршка за Украина укажува дека Алијансата сака да продолжи судирот.

– Одлуката на Западот да испрати оружје ја поттикна украинската Влада да употреби сила против сепаратистичките енклави, кои имаат поддршка од Русија во источна Украина – истакнува руското Министерство за надворешни работи.

Русија претходно изјави дека луѓето во сепаратистичките региони се соочени со геноцид.


Столтенберг: Малку е веројатно дека ќе има војна меѓу Русија и НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави дека смета оти е малку веројатно дека ќе има целосна војна меѓу Русија и алијансата.

Сепак, тој посочи дека ситуацијата во Украина е крајно непредвидлива, а НАТО се соочува со нова реалност и мора да биде подготвен на долг рок.

Поради војната во Украина, НАТО ќе му го продолжи мандатот на Столтенберг за уште една година.

ТОП ВЕСТИ

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се со замрзнати вредности. „Првите позитивни...