Русија прогласи 40 германски дипломати за персона нон грата

Apr 25, 2022

[ad_1]

Руската армија има широк арсенал на оружје што го користи за воени цели во Украина, а хеликоптерот „Ка-52 алигатор“ е главното оружје на Путин.

Русија има богата воена техника. Ударните игли се самоодната хаубица 2S35 Coalition-SV, МИГ-31 која носи хиперсонична балистичка ракета воздух-земја, системот Красуха за електронско војување, неодамна потонатиот воен брод Москва, а предводник на руската армија, пред се на воздухопловните сили, е разузнавачкиот и јуришен хеликоптер алигатор Ка-52.

Според украинските медиуми, Командата на воздухопловните сили на Украина соопштила дека пред неколку дена собориле руски хеликоптер Ка-52.

Современиот повеќенаменски борбен хеликоптер „Ка-52 алигатор“ е ефикасен во секое време од годината, во најтешки временски услови, и дење и ноќе, на големи надморски височини. Пилотите гледаат ноќе преку термички апарати. Тоа им овозможува на пример да го видат угаснатиот непријателски мотор во тенкот, кој е оддалечен 10 километри“, соопшти руското Министерство за одбрана за време на церемонијата на претставување на „Алигаторот“ по повод Денот на победата 2015 година.

„Алигаторот“ тежи 7.700 килограми. Дизајниран е во проектантското биро „Камов“, го произведува фабриката „Прогрес“ од Арсењев на истокот на Русија, пишува „Мондо“.

Ако е вистина дека украинската војска го собори „алигаторот“, тоа би значело дека им задала нов голем удар на Русите, откако, како што се верува, „Москва“ потонала по ударот на украинскиот проектил.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ