Русија: САД лажно ќе ја обвинат Русија за употреба на оружје за масовно уништување

По синоќешниот силен земјотрес, тлото во Херцеговина се уште мирува, а жителите и локалните власти од раните утрински часови ја анализираат состојбата на терен.

Во Столац, во чија близина бил епицентарот на земјотресот, причинета е помала материјална штета на куќите, а најмногу се работи за оштетувања на фасадите.

Покрај материјалната штета на објектите, во земјотресот во Столац загина едно лице, додека неколку се здобиле со полесни повреди, пренесува Кликс.

На подрачјето на Мостар, припадниците на противпожарната служба имале само една интервенција, веднаш по земјотресот, кога се урнал оџакот.

Одрони имало и на патиштата кои водат кон Херцеговина, особено на патиштата кон Столац и Невесиње. Одронот е на патните правци Столац – Мостар, Столац – Неум, Столац – Љубиње и Столац – Берковиќи.

Шефот на противпожарната служба во Чапљина, Мате Јурковиќ изјави дека пожарникарите од синоќа имале повеќе од 60 интервенции.

– Сите екипи се на терен и се санира она што може да се поправи. Оштетени се многу куќи и згради, паднаа оџаци. Оштетено е основното училиште во центарот на градот – изјави Јурковиќ.

Според локалните власти, членови на Штабот за вонредни ситуации го посетиле подрачјето на Невесиње, каде што не биле забележани оштетувања на станбени згради.

За разлика од Невесиње, во Љубиње е забележана поголема материјална штета. Оштетени се куќи, станбени згради, како и општинската зграда.

Земјотресот го почувствувале и жителите на Требиње, зад кои исто така е непроспиена ноќ.

Началникот на Штабот за вонредни ситуации на градот Требиње, Стеван Бекан за РТРС изјави дека повеќето од граѓаните цела ноќ ја поминале на нозе, но најважно е дека нема повредени.

ТОП ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје

Новиот систем на подводни беспилотни летала, како што објави државната агенција КЦНА, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да...

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...