Русија се заканува дека ќе ја напушти Меѓународната вселенска станица


Според Дмитриј Рогозин, шефот на „Роскосмос“, западните санкции кон Русија би можеле да ја нарушат работата на руските вселенски летала што ја опслужуваат Меѓународната вселенска станица (ИСС). Како резултат на тоа, би можеле да бидат засегнати погоните на рускиот сервисен модул „Ѕвезда“ и транспортните вселенски летала што помагаат во корекција на орбитата на ИСС, предизвикувајќи структурата тешка 500 тони да падне во морето или на копно, вели Рогозин. Тој исто така истакна дека рускиот сегмент гарантира дека орбитата на станицата се коригира просечно 11 пати годишно, со цел да се избегне формирање вселенски отпад.
Меѓународната вселенска станица орбитира околу Земјата на висина од 370 до 460 километри и со брзина од 28.000 км/час: поради атмосферските сили, ИСС постојано забавува и мора повремено да се забрзува за да ја одржи својата висина. Ако ИСС падне на 350 километри, нејзината орбита ќе се намалува за 90 метри секој ден. Млазниците што се наоѓаат на рускиот сервисен модул „Ѕвезда“, како и прикачените вселенски транспортни летала „Сојуз“ или „Прогрес“ ги изведуваат токму овие маневри. „Ѕвезда“ располага со 32 мотора за контрола на висина, а леталата „Прогрес“ имаат 24 млазни погони.

ТОП ВЕСТИ

Винската визија на Отворен Балкан на најголемиот светски саем за вино во Верона заедно со Ковачевски, Вучиќ и Рама

– Саемот за вино „Винска визија на Отворен Балкан“ ќе биде претставен на најголемиот светски саем за вино Винитали во Верона од 2 до...

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички Аниса и Мелиса

МВР велат дека по документирање на случајот, двете малолетнички ќе ги предадат на нивните родители Двете исчезнати девојчиња, 12-годишната Аниса и 15-годишната Мелиса, попладнево се...

Серија моќни торнада ги погодија САД: Тројца загинати. Срушен покрив на театар (ВИДЕО)

Најмалку две лица загинаа, а десетици се повредени по вчерашното торнадо во главниот град на Арканзас, Литл Рок и околината. Уште едно лице загина...

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Бугарите во недела излегуваат на гласање по петти пат во последните две години, длабоко поделени околу руската инвазија на Украина, земја која е традиционално...

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба да соопшти овие денови.Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека тоа најверојатно...