Русија тестираше нова балистичка ракета


фото: Пикселс

Русија денеска објави дека ја тестирала интерконтиненталната балистичка ракета „Сармат“, ново дополнување на нејзиниот нуклеарен арсенал.

На телевизија беше прикажано дека армијата му кажала на Путин дека ракетата била лансирана од Плесецк на северозападот на земјата и дека погодила цели на полуостровот Камчатка на далечниот исток.

– Новиот комплекс има највисоки тактичко-технички карактеристики и е способен да ги надмине сите современи средства за ракетна одбрана. Слични во светот нема и нема да има уште долго време – нагласи Путин.

„Овие навистина уникатни оружја ќе го зајакнат борбениот потенцијал на нашите вооружени сили, сигурно ќе ја гарантираат безбедноста на Русија од надворешни закани и ќе им даде да размислат на оние кои, во жарот на избезумената агресивна реторика, се обидуваат да ја загрозат нашата земја“.

„Сармат“ е нова тешка интерконтинентална балистичка ракета, а Русија се очекува да ја опреми секоја со десет или повеќе боеви глави, според Конгресната служба за истражување на САД.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...