Русија: Уништивме странско оружје во Харков

Хрватскиот министер за надворешни работи, Гордан Грлиќ Радман, во средата во Брисел најави дека Хрватска ќе протера некои руски дипломати, како што веќе направија многу членки на ЕУ и НАТО.

„Ќе го направиме тоа од солидарност и како реакција на она што се случува, на овие ужасни сцени од Буча и другите украински региони“, рече Грлиќ Радман доаѓајќи на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО.

Тој посочи дека тоа силно потсетува на трагичните настани од пред повеќе од 30 години во Вуковар.

Голем број земји членки на НАТО и ЕУ одлучија да протераат некои руски дипломати по извештаите за откривање масовни гробници и убиства на цивили во украинскиот град Буча по повлекувањето на руските војници.

Министрите за надворешни работи на 30-те земји членки на НАТО ќе разговараат за дополнителна помош за Украина. Тие ќе разговараат за распоредување противтенковско оружје, противвоздушни системи, сајбер-помош, опрема за заштита од хемиски и биолошки закани.

В четврток ќе им се придружи и украинскиот министер за надворешни работи, Дмитриј Кулеба, кој ќе ги информира за најновите случувања, вклучително и преговорите меѓу Киев и Москва.

На состанокот ќе присуствуваат и Финска, Шведска, Грузија и Европската унија, како и партнери од азиско-пацифичкиот регион Австралија, Јапонија, Нов Зеланд и Јужна Кореја.

На состанокот ќе се разговара и за новиот стратешки концепт, кој треба да биде усвоен на самитот на алијансата во Мадрид кон крајот на јуни.

„Подготвуваме нов стратешки концепт за да може алијансата да одговори на сите форми на закани, да биде поефективна и што посилна“, рече Грлиќ Радман.

Тој додаде дека документот ја опфаќа и политиката на проширување т.н. политика на отворени врати нагласувајќи дека Хрватска е посветена на приемот на земјите од Западен Балкан во НАТО.

ТОП ВЕСТИ

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје

Новиот систем на подводни беспилотни летала, како што објави државната агенција КЦНА, е наменет за тајни напади во водите на непријателот со цел да...

Полиција повикана во домот на Ријана откако непознат маж се обидел да ја запроси

Полицијата била повикана во домот на Ријана во четвртокот откако во куќата дошол маж со намера да ја запроси пејачката. Човекот, чиј идентитет не се...

Земјотрес во Бања Лука

Земјотрес со јачина од 3,8 степени по Рихтер се случи утринава во Бања Лука. Земјотресот е регистириран околу 7:30 часот, покажува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар...

СДСМ: Во заложништво на Апасиев, Мицкоски е класичен антиевропски политичар

Христијан Мицкоски е класичен антиевропски политичар, заложник на Димитар Апасиев и Левица, со кого се наптреваруваат во блокади и кочење на државата велат од...

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...