PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Русија: Во Мариупол опколивме 400 платеници, повеќето од Европа и Канада

Apr 17, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Руското Министерство за одбрана тврди дека руските сили во Мариупол опколиле до 400 странски платеници кои се борат на украинската страна, пренесува руската агенција РИА Новости.

„Севкупно, според информациите што ги добивме од украинските војници кои се предале, до 400 странски платеници сега се опколени на територијата на фабриката Азовстал“, изјави на брифингот генерал-мајор Игор Конашенков, портпарол на Министерството за одбрана.

„Тие зборуваат 6 јазици“

Повеќето од нив се државјани на европските земји и на Канада, рече рускиот генерал, додавајќи дека платениците немаат заштитен статус според меѓународното хуманитарно право.

„Сега, во најдобар случај, ќе се соочат со долги затворски казни“, рече тој.

„Претходно објавивме дека разговорите меѓу милитантите во Мариупол се водат на шест странски јазици. Во случај на понатамошен отпор, сите ќе бидат уништени“, рече Конашенков.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ