Русија започна со сериско производство на ПВО системот С-500 Прометеј (ВИДЕО)


Најновиот руски ПВО систем С-500 Прометеј е пуштен во масовно производство. Ќе биде доставен до вооружените сили на Руската Федерација во согласност со договорите склучени со Министерството за одбрана.

Извршниот директор на концернот Алмаз-Антеј Јан Новиков потврди дека „сериското производство на системот С-500 е организирано со користење на најновите достигнувања на домашната наука и технологија. Борбените способности на овој систем значително ги надминуваат можностите на претходно создадените системи за противвоздушна одбрана и системи за противвоздушна одбрана“.

Првиот примерок од перспективен С-500 стапи во служба на вооружените сили на Руската Федерација во октомври 2021 година. Комплексот беше ставен на располагање на 1-та армија за воздушна одбрана и противракетна одбрана за специјални намени и беше распореден за одбрана на главниот град .

Вториот сет треба да влезе во трупите оваа година.

Според г-дин Новиков, ветувачкиот С-500 значително ги надминува своите претходници, вклучувајќи го и системот С-400. Сепак, повеќето карактеристики на комплексот S-500 Prometheus се строго класифицирани. Според некои извештаи, ветувачкиот комплекс е во состојба да уништува хиперсонични цели, па дури и да погоди возила во ниската орбита на Земјата.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...