Русите бомбардираа училиште во областа Луганск – Киев тврди дека 60 луѓе се затрупани под урнатините


Обединетото Кралство најави дека ќе обезбеди дополнителна воена помош и поддршка од 1,6 милијарди долари за Украина. Ова го соопшти владата на британскиот премиер Борис Џонсон во пресрет на лидерската средба на Г7, пренесе Дневен аваз.

Според британската влада, ова е највисока стапка на трошење за конфликтот од војните во Ирак и Авганистан, иако деталите од таа пресметка не се откриени.

„Бруталниот напад на Путин не само што предизвикува неверојатно уништување во Украина, туку ги загрозува и мирот и безбедноста низ Европа“, рече Џонсон, кој се обрати пред украинскиот парламент минатата недела.

Обединетото Кралство соопшти дека дополнителните трошоци за Украина ќе дојдат од владината резерва за итни случаи.

Исто така, беше најавено дека Џонсон на крајот на мај ќе биде домаќин на состанок на водечките одбранбени компании, на кој ќе се разговара за зголемувањето на производството како одговор на зголемената побарувачка создадена од војната во Украина, пренесуваат медиумите.

ТОП ВЕСТИ

Во Драч запленети непријавени над 250 илјади евра

Албанската полиција во пристанишниот град Драч запленила 251.295 евра и поголема количина медикаменти, кои не биле пријавени според важечките албански закони. – Тоа во рамки...

Софи Тарнер и Џо Џонас нема да се разведат мирно, претстои грда борба

87 Се чини дека ситуацијата околу разводот на Џо Џонас и Софи Тарнер ќе се вжешти, а упатени извори тврдат дека ова е само...

Бочварски: Примената на Еврокодовите во градежништвото ќе ја зголеми конкурентноста на домашните компании во Европа 

Министерот Благој Бочварски денеска се обрати на конференцијата посветена на Еврокодовите – нови стандарди за проектирање и градење на сите видови на градежни конструкции....

Груби: Над 2.000 вработувања во Кичево, Тетово, Струга, Гостивар, Битола… АПЛИЦИРАЈТЕ!

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на својата официјална Фејсбук страница објави дека Саемот за...

ПОТВРДЕНО: Леонардо ди Каприо во врска со 23 години помлада манекенка

88 Познатиот актер официјално е во врска со 23 години помладата манекенка Виторија Черети, потврди извор близок на парот. Двојката е видена низ САД и...