Русите држеле група жени во подрум во Буча цели 25 дена. Девет од нив сега се бремени

Украинскиот Омбудсман за човекови права изјави за Њујорк Тајмс дека Русите извршиле бројни ужасни злосторства врз жените во Буча.

Тој рече дека снимиле ужасни случаи на сексуално насилство од страна на руски војници во Буча и на други места, вклучувајќи го и оној во кој група жени и девојки биле држени во подрумот на една куќа 25 дена. Девет од нив сега се бремени.

Тој вели дека насилството „произлегло од одмазда на украинскиот отпор“, но и дека руските војници „го користеле сексуалното насилство како оружје за војна против Украинките“.

Повеќе од 720 луѓе се убиени во Буча и другите окупирани предградија на Киев за време на руската окупација, а се смета дека повеќе од 200 лица се водат како исчезнати, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи.

Градоначалникот на Буча, Анатолиј Федорук, рече дека досега пронашле 403 тела, но бројот може дополнително да се зголеми.

Канцеларијата на главниот украински обвинител објави дека ги истражува настаните во областа Бровари на североисток. Таму, во селото Шевченкове, во подрум беа пронајдени телата на шест цивили со прострелни рани. За масакрот се осомничени руски војници.

Русија негира дека нејзините сили убиле цивили.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...