Русите го срамнија градот Буча – 300 луѓе во масовна гробница, тела лежат на улица


Украинците оваа недела го ослободија Буча, град во близина на Киев, а на социјалните мрежи се појавија снимки од разурнатиот град.

Советникот на украинскиот министер за надворешни работи Антон Герашченко објави видео на Твитер, со кое напиша дека градот е целосно срамнет со земја, пренесува Би-би-си.

– Пред еден месец Буча беше прекрасно, модерно предградие на Киев. Денес се гледаат само амбари бомбардирани и изгорени, куќи ограбени до последната лажица или срамнети со земја, млади семејства убиени, мажи исчезнати, жени силувани – напиша Герашченко.

Имаше информации и дека во Буча е пронајдена масовна гробница и дека во неа има околу 300 тела.

Репортерот на АФП јави дека само на една улица биле пронајдени 20 мртви луѓе. Тој рече дека луѓето носеле цивилна облека. На еден маж му биле врзани рацете, а на другите тела имало видливи повреди на главата. Мртвите тела на мажите лежеле на улица. Две тела лежеа покрај велосипеди и едно до автомобил.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...