Русите откриле тајни мапи на Украинците: План за Крим

Според доверлив извештај на американската војска, минатонеделна средба меѓу руски и американски воени претставници предизвикала емотивен изблик на инаку воздржан руски генерал, што покажува дека Русија има сè поголем проблем со моралот на својата војска.

Извештајот, во кој Си-ен-ен добил увид, ги наведува ставовите и перспективите на двата воени табора, но не нуди детално објаснување за однесувањето на рускиот генерал. Војската или разузнавачката служба никогаш не објавува извештаи за доверливи средби бидејќи тие служат за анализа на можните идни потези, односно намерите на спротивната армија.

Средбата се одржала во руското Министерство за одбрана во Москва, а тоа е ретка средба меѓу руски и американски одбранбени претставници откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари. Во извештајот се наведува дека средбата била напната и дека руската страна покажала очигледни знаци на стрес и нервоза.

Особено се нагласува однесувањето на рускиот генерал Евгениј Иљин, заменик-началник на Генералната управа за меѓународна соработка, со долгогодишно искуство во комуникација со американските претставници. Иљин, спротивно на неговата претходна пракса, зборувал без да ги следи претходно подготвените белешки или теми за разговор.

На крајот од состанокот, американски функционер се распрашувал за семејните корени на Иљин во Украина, променувајќи го, како што се вели, инаку стоичкиот став на рускиот генерал кој поцрвенел и се вознемирил.

Генералот тогаш потврдил дека е роден во Днепропетровск и дека неговото семејство подоцна се преселило во Донецк, каде што одел на училиште.

Американските власти велат дека Иљин потоа додал дека моменталната ситуација во Украина е трагична и поради тоа е многу депресивен. Потоа ја напуштил собата без да се ракува со присутните.

Засега не се знае точно зошто била одржана средбата и не се знае дали има дополнителна документација за неа. Во извештајот не се споменуваат имињата на присутните американски аташеа, а Си-ен-ен не можел да го открие нивниот идентитет. Пентагон одби да коментира.

 

 

*Фотографијата е илустрација и не е поврзана со конкретната вест

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...