Русите протестираат против војната – уапсени повеќе од 170 демонстранти

Повеќе од 170 лица се уапсени во Русија поради протести против руската офанзива во Украина, соопшти невладината организација ОВД-Инфо, специјализирана за следење апсења во земјата.

„Повеќе од 178 лица се уапсени во 15 руски градови“, се вели во соопштението на невладината организација.

Повеќе од 20 лица беа уапсени во саботата за време на мирните протести против руската офанзива против Украина во московскиот парк Зарјадје во близина на Кремљ, а беа уапсени и за време на сличен митинг одржан во Санкт Петербург, пишува АФП.

Во Москва, утрово беше закажан мирен протест со седење во паркот Зарјадје, во близина на Кремљ. Набргу по собирањето на демонстрантите, полицијата почна да ги апси сите што седеа на клупите во паркот.

– Не за војната во Украина! – извика млада жена која беше однесена од полицијата.

Новинар на АФП вели дека повеќе од 30 полициски комбиња биле распоредени околу паркот и недалеку од Кремљ, пренесува Ал Џезира.

Протести против војната во Украина за сабота најавија на социјалните мрежи активисти, противници на руската офанзива против Украина од триесетина руски градови, од Владивосток до Сочи.

Организаторите во соопштението наведуваат дека сакаат да изразат незадоволство од мирните протести поради „колапсот на руската економија“ и да протестираат „против рускиот претседател Владимир Путин“.

– Русија заслужува мир, демократија и просперитет – напишаа тие.

Во Санкт Петербург околу 40 луѓе се собраа во центарот на градот на местото каде што е планиран мирниот протест, но новинарот на АФП не можеше со сигурност да каже дали се работи за демонстранти.

Прекршувајќи ја забраната за организирање демонстрации наметната од руските власти, пацифистите повремено се собираат во различни делови на Русија за да ја осудат воената интервенција во Украина.

ТОП ВЕСТИ

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...

Претреси во Битола, пронајдени пиштол, муниција, украдени предмети

На 08.06.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистичка полиција при СВР Битола го лишиле од слобода К.Ј.(26) од Битола. При претрес во неговиот дом,...

Седници на ИО и ЦО на СДСМ за формата на продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ

Централниот и Извршниот одбор на СДСМ денеска ќе одржат седници на кои тема ќе бидат начинот и формата со кои понатаму ќе продолжат преговорите...