Русите првпат ја нападнаа Украина од подморница, објавена снимка


Украинската новинарка Вира Хирих, која работела како продуцент на Радио Слободна Европа, е убиена во вчерашниот руски напад врз главниот град Киев, објавија во петокот локалните медиуми.

Вира Хирих загина кога руски проектил го погоди нејзиниот стан во четвртокот, јавува украинската новинска агенција „Укринформ“.

Нападот се случи за време на посетата на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, на украинските градови Бородјанка, Буча и Ирпин.

На 5 април Министерството за култура и информации на Украина соопшти дека од почетокот на рускиот напад врз Украина на 24 февруари загинале 18 новинари, а 13 биле повредени.

Тројца новинари исчезнаа за време на војната, а осум новинари, меѓу кои четири жени, беа киднапирани.

Канцеларијата за човекови права на Обединетите нации во четвртокот објави дека најмалку 2.787 цивили се убиени, а 3.152 се ранети откако Русија почна војна против Украина на 24 февруари стравувајќи дека вистинската бројка е многу поголема.

Досега 7,7 милиони луѓе во Украина се внатрешно раселени, а повеќе од 5,3 милиони побегнале во соседните земји, според Агенцијата за бегалци на ОН.

Оваа информација ја потврдија и од Радио Слободна Европа.

ТОП ВЕСТИ

Нов метод за снимање на системот за варење со далечинско управување > Опсервер

Минијатурната капсула „Навикам“ („NaviCam“) може да направи револуција во дијагнозата на проблеми со дигестивниот тракт. <!-- N_Inpost 300x250_2 Ендоскопите со капсули...

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...