Русите ракетираа град на 15 километри од Полска

Луѓето кои живеат во близина на најисточната точка на Полска утринава ги разбуди ракетен напад извршен во близина на украинскиот град Володимир, кој е на помалку од 15 километри од границата. Ова е најблискиот напад до полската граница досега.

Околу 6 часот и 30 минути се слушнале три експлозии „кои ги затресоа прозорците“, изјави за порталот Notes from Poland, маж кој живее на неколку километри од границата. Наводно, експлозии се слушнале и во градот Хрубиесов.

Ракетниот напад на Володимир подоцна беше потврден од украинските власти во регионот. Трите ракети, најверојатно истрелани од Белорусија, биле насочени кон воени складишта.

Луѓето кои ја преминале границата по нападот известуваат дека додека чекале во ред за премин, виделе колона чад како се издигнува по нападот.

„Експлозиите ме разбудија, сè уште се плашам“, изјави за порталот „Виртуелна Полска“ сопственик на локален агротуристички стан. „Не знам дали ќе заспијам вечерва“, додаде тој.

„Ова е шок, не очекувавме дека ќе се случи толку блиску до нас“, рече градоначалникот на селото Корзове, кое е недалеку од границата.

ТОП ВЕСТИ

Драма во Црна Гора: Пристигна закани, ќе поставиме канистри со нервен гас

Неколку црногорски училишта и градинки утринава добија дојава за подметнати бомби, а како што дознава порталот РТЦГ, заканите повторно дошле преку електронска пошта. Министерството за...

Возило излетало од патот кај тунелот на делницата Гевгелија – Неготино, сообраќајот во прекин

Возило излетало од патот кај  тунелот Т1 на делницата Гевгелија – Неготино, информацијата утрово ја потврди за  МИА, Ристе Самарџиев, портпарол на СВР Велес. –...

Предлогот на Рама за формирање ЗСО на Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за Статутот на Заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, потврдено е за „Косово онлајн“. Владата во Берлин,...

Чоколадно смути со овошје

                      Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао – мраз...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...