Русите се паркираа во Херсон, му влегле и на градоначалникот во канцеларијата, каде тој им кажал дека тука сакаат да живеат

Градоначалникот на украинскиот град Херсон во Фејсбук статус објави дека градот паднал под контрола на Русите.

Според Би Би Си, тој напишал дека денеска во канцеларијата на градската власт во Херсон влегле вооp pужени посетители, мислејќи притоа на руски вој ници и тој им рекол дека во градот нема украински војници туку само цивили кои тука сакаат да живеат.

Тој додал дека руските сили вовеле поли циски час од 20 часот до 6часот наутро, но дека на возилата со храна и лекови ќе им биде дозволен влез во градот.

Тој напишал и дека автомобилите во градот мора да возат со минимална брзина и дека на пешаците им е забрpан ето да се движат во групи поголеми од две лица, пренесува Би Би Си.

Засега така е. Украинското знаме се’ уште е над нас. И за така да остане мора да ги почитуваме овие барања, соопшти тој.

ТОП ВЕСТИ

Роналдо по новиот рекорд: Одлично е што уште играм и постигнувам голови

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIКристијано Роналдо постави два рекорди за време на дуелот...

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...