Руска телевизија прекина ТВ пренос од Бундеслигата поради пораката „Стоп за војната, поддршка за Украина“

Мотоциклистот на Априлија, Алеш Еспаргаро, победи на вечерашната трка од Мото ГП шампионатот за Големата награда на Аргентина. Тој дојде до првиот триумф во кариерата и го презеде водството во генералниот пласман.

Еспаргаро победи со резултат 41: 36.198 минути и ја постигна првата победа за Априлија во „кралската“ класа. Тој во саботата за првпат во кариерата ја освои пол-позицијата за Априлија во најсилната класа.

Членот на Дукати, Хорхе Мартин, беше второпласиран со 0,807 секунди заостанување, а трет е Алекс Ринс од Сузуки.

Возачот на Сузуки, Жоан Мир беше четврти, а Франческо Бањаја од Дукати беше петти.

На осмото место се најде актуелниот светски шампион Фабио Квартараро од Јамаха.

Еспаргаро е прв во генералниот пласман со седум бода повеќе од возачот на КТМ, Бред Бајндер, кој вечерва беше шестопласиран.

Следната трка во шампионатот е закажана за седум дена за Големата награда на САД во Остин, Тексас.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...