Руската пропаганда со лажна фотографија од Борис Џонсон и професорите од националниот универзитет во Лиов со „нацистички поздрав“


Руската пропаганда создаде лажна фотографија со професорите од националниот универзитет Иван Франко во Лвив и Борис Џонсон како поздравуваат со „нацистички поздрав“.
Медиумите во Кремљ и Z-Telegram каналите на воените новинари дистрибуираат фотографија на која се гледа поранешниот премиер на Обединетото Кралство, Борис Џонсон кој заедно со украински професори наводно упатил нацистички поздрав додека на политичарот му била доделена титулата почесен доктор на Националниот универзитетот Иван Франко во Лвив.

Ова е лажна фотографија. Руските пропагандисти ја измислиле фотографијата користејќи фотошоп.


На оригиналната фотографија, украинските научници ги ставија рацете над нивните срца, додека рацете на Борис Џонсон се спуштени.

Исто така, вреди да се напомене дека нацистичкиот поздрав е забранет со Кривичниот законик на Украина (член 436, поглавје XX) како јавна употреба на симболите на тоталитарниот нацистички режим.

На 9 септември 2023 година, Борис Џонсон ја посети Украина, особено градот Лвив. Во рамките на посетата, тој го почести споменот на загинатите бранители и херои на Небесната стотка, посети воена болница и центар за рехабилитација на ранети војници, се сретна со ректори и студенти на универзитетите во Лавовската област и ја доби титулата почесен доктор на Националниот универзитет Иван Франко во Лвив.

Подготви; Д. Мишев / Цивил Медиа

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...