Руската војска за утре најави хуманитарен коридор од Азовстал


Фото: УНХЦР/Архива

Руската војска вечерва најави дека утре ќе отвори хуманитарен коридор од опколената фабрика за челик Азовстал во Мариупол. Коридорот ќе биде отворен три дена, соопшти руската армија, која наведува дека рутите ќе бидат отворени од 8 до 18 часот по московско време.

– Во тој период руските сили ќе ги прекинат воените активности и ќе ги повлечат своите сили на безбедно растојание – соопшти руската војска.

Украинските власти се уште не ја коментирале руската најава.

Попладнево руската и украинската страна меѓусебно се обвинуваа за тоа кој не го дозволува заминувањето на цивили од челичарницата. Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Мариупол веќе бил во рацете на руските сили и дека тие го враќаат мирот во градот, што беше експресно демантирано од шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, кој рече дека Азовстал „се уште се држи“.

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...