Руски милијардери си ги кријат јахтите на Малдиви и во Црна Гора

Руските милијардери вложуваат големи напори за да си ги заштитат нивните суперјахти, пишува американскиот магазин Robb Report.

Поради санкциите воведени против Русија, руските милијардери поврзани со рускиот претседател Владимир Путин одлучиле да ги преместат нивните јахти со цел да избегнат запленување.

Податоците од Marine Traffic покажуваат дека најмалку 4 повеќемилионски суперјахти во сопственост на руски бизнисмени моментално пловат во безбедните води на Малдиви и на Црна Гора, пишува CNBC. Овие селидби доаѓаат во момент кога САД и сојузниците сакаат да спроведат повеќе санкции против Русија.

Администрацијата на Бајден неодамна најави дека цел ќе бидат руските олигарси и нивниот имот. Франција исто така направи список од имот во сопственост на руски милијардери, а кој може да биде запленет под санцкии на ЕУ.
Како одговор на тоа, руски милијардери како Вагит Алекперов, претседател на Лукоил, почна да ги преместува неговите скапи бродови за да ги заштити. Неговата раскошна суперјахта Heesen, позната како Galactika Super Nova, ја напушти Барселона и се очекува наредните денови да пристигне во Црна Гора.

ТОП ВЕСТИ

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се со замрзнати вредности. „Првите позитивни...