Рускиот амбасадор во Белград го информирал Вучиќ за причините за недоаѓањето на Лавров


Рускиот претседател Владимир Путин повтори дека постапките на Москва немаат никаква врска со енергетската и прехранбената криза во светот и повторно го обвини Западот дека неговата економска и финансиска политика создала такво сценарио, пренесуваат агенциите во светот.

Сегашни и поранешни енергетски функционери изјавиле за Си-ен-ен дека се загрижени оти руската инвазија на Украина, по долгогодишно недоволно инвестирање во енергетскиот сектор, ќе го доведе светот во криза, која дури може да ја надмине нафтената криза од 70-тите и раните 80-ти.

Според анализите на светските медиуми, американскиот претседател Џо Бајден ја обвини руската инвазија на Украина за растот на цените на домашниот пазар, но и за недостиг на храна на глобално ниво.

Во интервју за рускиот државен „Канал 1“, Путин ги обвинил Соединетите Американски Држави дека „пумпаат големи суми пари“ во својата економија како дел од борбата против ефектите од пандемијата на коронавирусот, што доведе до инфлација и недостиг на храна, а цените на храната скокнаа.

Како уште една причина за кризата на пазарите на храна и енергија тој ги обвинил и краткорочните политики на европските земји, а пред сè на Европската комисија, во енергетскиот сектор.

„Меѓу другото, Европејците не ги послушаа нашите итни барања за зачувување на долгорочните договори за снабдување со ист природен гас во европските земји, а исто така почнаа да ги раскинуваат договорите. Тоа имаше негативно влијание врз европскиот енергетски пазар – цените скокнаа. Русија нема апсолутно никаква врска со тоа“, изјавил Путин.

Штом поскапе бензинот, веднаш скокнаа и цените на ѓубривата бидејќи некои од нив се произведуваат и со помош на гас. Сè е меѓусебно поврзано, додал Путин.

„Но, ние предупредивме за тоа и тоа нема никаква врска со каква било воена операција во Русија“, рекол тој.

Кремљ минатата недела соопшти дека Москва е подготвена да даде значаен придонес преку извоз на жито и ѓубрива за да се избегне кризата со храна, но само доколку Западот ги укине политички мотивираните ограничувања за Русија.

ТОП ВЕСТИ

(Видео) Сондата со примерок од опасниот астероид стигна на Земјата

Сондата со примерок од астероидот Бену слета на Земјата во неделата. Научниците на НАСА се надеваат дека материјалот може подобро да објасни како настанал...

Во Дебар отворен фестивалот “Албански театар во Македонија”

Со претставата „Лет над албанскиот театар” во режија на Ерсон Зимберај, а во изведба на албанскиот театар од Куманово, синоќа  во Центарот за култура...

Два автомобили и камион се судрија на булевар Србија

Утрово на булевар Србија во правец од Драчево до Аеродром, се случила сообраќајна несреќа во која учествувале два патнички автомобили и еден камион. Патнички автомобил...

Ковачевски: Во однос на безбедносната состојба во државата, граѓаните може да се спокојни

Настаните кои се случија денес силно ги осудувам, и изразувам целосна поддршка на КФОР за сите идни активности кои се во насока на гарантирање...

Почина Шефот на Коза ностра, Матео Денаро, кој беше фатен во јануари по 30 години бегство

Шефот на италијанската мафија Матео Месина Денаро, кој беше фатен во јануари по три децении бегство, почина на 61 година. Денаро се лекувал од...