PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Рускиот амбасадор во ЕУ: Војните во Европа ретко почнуваат во среда

Feb 16, 2022

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов ги отфрли предупредувањата на САД за можен руски напад врз Украина.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

„ Што се однесува до Русија, ве уверувам дека нема да има напади оваа среда. Нема да има дополнителни ескалации во наредната недела, или следната недела или следниот месец“, рече Чижов во коментарот објавен во германскиот дневен весник „Дај велт“.

„ Војните во Европа ретко започнуваат во среда“, додаде тој.

Владата на САД соопшти дека е можен руски упад во Украина пред крајот на Зимските олимписки игри во Кина во недела. САД и сојузниците во НАТО ја обвинуваат Русија дека подготвува нов напад врз Украина, по анексијата на Крим во 2014 година, а Русија ги негира тие обвинувања.

Чижов ги осуди американските тврдења за можен напад врз Украина.

„ Кога поднесувате обвинувања – особено многу сериозни обвинувања против Русија – вие сте исто така одговорни за обезбедување докази. Во спротивно тоа е клевета. Тој праша: „Па каде се доказите? Амбасадорот го повтори својот повик до Запад сериозно да ги разгледа безбедносните грижи на Русија.

„ Кога нашите партнери конечно ќе ги слушнат нашите легитимни грижи, процесот на помирување нема да потрае долго. Тоа ќе биде во интерес на сите Европејци од Лисабон до Владивосток, но и на другите земји во светот“, рече тој.

Кремљ бара НАТО да ги ограничи сите активности во Источна Европа и да вети дека нема да ги прифати поранешните советски републики – како Украина – како нови членки. Москва, исто така, бара забрана за распоредување на вооружени системи, вклучувајќи го и американскиот противракетен систем, во близина на границите на Русија.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ