Рускиот амбасадор во ЕУ: Војните во Европа ретко почнуваат во среда

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов ги отфрли предупредувањата на САД за можен руски напад врз Украина.

„ Што се однесува до Русија, ве уверувам дека нема да има напади оваа среда. Нема да има дополнителни ескалации во наредната недела, или следната недела или следниот месец“, рече Чижов во коментарот објавен во германскиот дневен весник „Дај велт“.

„ Војните во Европа ретко започнуваат во среда“, додаде тој.

Владата на САД соопшти дека е можен руски упад во Украина пред крајот на Зимските олимписки игри во Кина во недела. САД и сојузниците во НАТО ја обвинуваат Русија дека подготвува нов напад врз Украина, по анексијата на Крим во 2014 година, а Русија ги негира тие обвинувања.

Чижов ги осуди американските тврдења за можен напад врз Украина.

„ Кога поднесувате обвинувања – особено многу сериозни обвинувања против Русија – вие сте исто така одговорни за обезбедување докази. Во спротивно тоа е клевета. Тој праша: „Па каде се доказите? Амбасадорот го повтори својот повик до Запад сериозно да ги разгледа безбедносните грижи на Русија.

„ Кога нашите партнери конечно ќе ги слушнат нашите легитимни грижи, процесот на помирување нема да потрае долго. Тоа ќе биде во интерес на сите Европејци од Лисабон до Владивосток, но и на другите земји во светот“, рече тој.

Кремљ бара НАТО да ги ограничи сите активности во Источна Европа и да вети дека нема да ги прифати поранешните советски републики – како Украина – како нови членки. Москва, исто така, бара забрана за распоредување на вооружени системи, вклучувајќи го и американскиот противракетен систем, во близина на границите на Русија.

ТОП ВЕСТИ

Австрискиот претседател Ван Дер Белен и претставници на 30 компании во вторник во Македонија

Во вторник го дочекуваме австрискиот претседател Александар Ван Дер Белен како дел од западнобалканската политичко економска турнеја. Во делегацијата со Ван Дер Белен ќе...

Средба Рама-Курти во Тирана

Косовскиот премиер Албин Курти, кој денеска е во посета на Тирана, по средбите со шефот на државата Бајрам Бегај и претседателката на парламентот Линдита...

Спасовски: Детектирана е криминална група во однос на лажните дојави за бомби, тие речиси и да престанаа по донесување на новите протоколи

Во интервју за Радио Слободна Европа, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашање во врска со придобивките од новите Протоколи за постапување...

НАТО- Руската нуклеарна реторика е опасна и неодговорна

НАТО во неделата ја критикуваше Русија за нејзината „опасна и неодговорна“ нуклеарна реторика, еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин рече дека Русија ќе...

Сити спреми нов договор, Халанд најплатен во Премиер лигата

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIЕрлинг Халад во својата прва сезона во дресот на...