Рускиот амбасадор во САД: Вооружувањето на Киев може да доведе до конфликт меѓу САД и Русија

Месец и пол по почетокот на руската инвазија врз Украина, рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов, за „Њузвик“ објаснуваше зошто Русија започнала, како што ја нарекуваат, „специјална воена операција“, пренесуваат медиумите.

Според нив, Антонов детално ги опишал барањата кои, доколку се исполнат, би можеле да го прекинат конфликтот. Антонов кажал дека украинскиот режим не е подготвен да го запре геноцидот.

„Специјалната операција во Украина е резултат на неподготвеноста на режимот во Киев да го запре геноцидот врз Русите со исполнување на обврските кон меѓународните партнери. Очигледна е и желбата на земјите-членки на НАТО да ја искористат територијата на соседната земја за да воспостават упориште во борбата против Русија“ изјавил Антонов.

Тој во интервјуто оценил дека западните земји се директно вклучени во настаните во Украина бидејќи продолжуваат да го снабдуваат Киев со оружје и со тоа го поттикнуваат на натамошни конфликти.

Рускиот амбасадор посочил дека ваквите акции се опасни и провокативни бидејќи, како што навел, се насочени против Русија. Тој посочил дека тоа може да доведе до директен воен конфликт меѓу САД и Русија.

Антонов го повторил ставот на Москва дека „сите конвои на територијата на Украина со оружје и воена опрема што пристигнаа од Запад се легитимна воена цел на руските вооружени сили“.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...