Руските напори да го окупираат Киев пропаднале, тврдат Украинците – бомбардирани четири градови

Според Вооружените сили на Украина, ситуацијата во Киев е под украинска контрола.

„Сите руски напори да го окупира пропаднаа“, се вели во нивната изјава.

Известувања од новинарите има за воздушен напад во Черкаси, Днипро и Харков.

Жителите треба да одат во најблиското прифатилиште.

„Руските сили извршија ракетни напади низ Украина во текот на ноќта“, изјави советникот на шефот на кабинетот на претседателот Олексеј Арестович.

Воздушни напади се случија во Киев, Житомир, Запорожје и Чернихив, а сирените за воздушни напади се вклучија во многу други места.

„Google maps“ го оневозможува следењето на сообраќајот во живо во Украина, функција која покажува колку гужва може да има на одредена локација во одредено време.

„Гугл“, наводно, ја направил промената во обид да им помогне на Украинците да бидат безбедни.

ТОП ВЕСТИ

Одличен дизајн, иновативност и камера за најдобри фотографии » opserver.mk

 Новите Galaxy A34 5G и Galaxy A54 5G  целосно ќе ве освојат оваа пролет со својата функционалност, достапност и секако, со уште подобрената...

Италија ја ограничи употребата на податоците на италијанските корисници од апликацијата ChatGPT

Италијанската агенција за заштита на податоци денеска објави дека отворила истрага против апликацијата ChatGPT на OpenAI поради сомневање за прекршување на правилата за...

Зеленски и шефовите на странски држави и влади оддадоа почит на жителите на Буча убиени од руските агресори

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, заедно со повеќе шефовите на странски држави и влади им оддаде почит на жителите на Буча убиени од...

Работната група за уставните измени ќе работи и без ВМРО-ДПМНЕ

Ако ВМРО-ДПМНЕ одбие да се вклучи во работната група за уставните измени, тоа ќе биде негативно за процесот кој треба да ја одреди иднината...

Груби се сретна со в.д. Германскиот амбасадор Ото Граф: Уставни промени годинава!

Скопје, 31 март – Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби, се сретна со в.д. амбасадорот...