Сѐ погласни тврдењата дека Финска и Шведска ќе се приклучат на НАТО


Фото: НАТО

Лондонскиот весник „Тајмс“ објави дека се чини оти Финска и Шведска ќе се приклучат на НАТО уште ова лето, пренесе ДПА.

Русија направи „голем стратешки гаф“, пишува весникот, цитирајќи американски официјални претставници.

Официјалните претставници додадоа дека членството во НАТО за двете земји беше „тема на разговор и повеќекратни сесии“ за време на разговорите меѓу министрите за надворешни работи на Алијансата минатата недела.

ДПА го пренесува весникот во наводите дека на разговорите присуствуваа и претставници од Шведска и Финска, додава весникот.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...