САД ја повикуваат Турција да го ослободи активистот Осман Кавала

САД соопштија дека се длабоко разочарани и сериозно загрижени од пресудата против турскиот бизнисмен и активист за човекови права Осман Кавала, кој вчера беше осуден на доживотен затвор.

„Неговата неправедна пресуда не е во согласност со почитувањето на човековите права, основните слободи и владеењето на правото. Повторно ја повикуваме Турција да го ослободи Осман Кавала“, се вели во вчерашното соопштение на американскиот Стејт департмент.

Беше речено и дека официјален Вашингтон останува сериозно загрижен поради континуираното судско вознемирување на граѓанското општество, медиумите, политичките и деловните лидери во Турција.

Кавала (64) повеќе од четири години е во затвор без пресуда. Тој ги негира обвиненијата против него и 15 други обвинети за протестите во Гези, кои почнаа како мали демонстрации во паркот во Истанбул и прераснаа во антивладини немири во целата земја, во кои беа убиени осум демонстранти.

Турскиот суд го прогласи Кавала за виновен и го осуди на доживотен затвор за обид за соборување на владата преку финансирање протести во земјата во 2013 година, а неколку други обвинети беа осудени на 18 години затвор за помагање и поттикнување обид за соборување на владата.

Судот исто така соопшти дека одлучил да го ослободи Кавала од обвиненијата за шпионажа поради недостиг на докази, објави „Ројтерс“.

ТОП ВЕСТИ

Нов метод за снимање на системот за варење со далечинско управување > Опсервер

Минијатурната капсула „Навикам“ („NaviCam“) може да направи револуција во дијагнозата на проблеми со дигестивниот тракт. <!-- N_Inpost 300x250_2 Ендоскопите со капсули...

Чоколадно смути со овошје

Состојки: (за 2 лица) – 1 зрела банана (замрзната) – 5 јагоди (замрзнати) – 2 дл млеко или бадемово млеко – 1 лажичка ванилин шеќер – 2 лажици какао –...

Пентагон го демантира „Волстрит журнал“, Кинезите не граделе шпионска станица во Куба

Пентагон не е запознаен со кинеско-кубанскиот план за формирање кинеска шпионска станица за електронско прислушување на територијата на Куба. Портпаролот на Министерството за одбрана, Пет...

Ким Кардашијан има ново момче: Мистериозниот маж го носела во ресторан во кој одела со бившиот

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан откри дека се гледа со мистериозен маж, а за да го скрие неговиот идентитет, му го дала прекарот „Фред“. Најпознатата старлета...

(Видео) Невреме во Белград: од силните громови испукале стаклата на автомобилите

Силно невреме го зафати синоќа Белград и направи хаос. Според снимките кои беа објавени на социјалните мрежи, грмотевиците биле многу силни и имало во...