PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

САД ја повикуваат Турција да го ослободи активистот Осман Кавала

Apr 27, 2022

[ad_1]

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

САД соопштија дека се длабоко разочарани и сериозно загрижени од пресудата против турскиот бизнисмен и активист за човекови права Осман Кавала, кој вчера беше осуден на доживотен затвор.

„Неговата неправедна пресуда не е во согласност со почитувањето на човековите права, основните слободи и владеењето на правото. Повторно ја повикуваме Турција да го ослободи Осман Кавала“, се вели во вчерашното соопштение на американскиот Стејт департмент.

Беше речено и дека официјален Вашингтон останува сериозно загрижен поради континуираното судско вознемирување на граѓанското општество, медиумите, политичките и деловните лидери во Турција.

Кавала (64) повеќе од четири години е во затвор без пресуда. Тој ги негира обвиненијата против него и 15 други обвинети за протестите во Гези, кои почнаа како мали демонстрации во паркот во Истанбул и прераснаа во антивладини немири во целата земја, во кои беа убиени осум демонстранти.

Турскиот суд го прогласи Кавала за виновен и го осуди на доживотен затвор за обид за соборување на владата преку финансирање протести во земјата во 2013 година, а неколку други обвинети беа осудени на 18 години затвор за помагање и поттикнување обид за соборување на владата.

Судот исто така соопшти дека одлучил да го ослободи Кавала од обвиненијата за шпионажа поради недостиг на докази, објави „Ројтерс“.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 940x400

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ