САД бара Индија да не го поткопува американскиот долар

Висок американски функционер за национална безбедност ја повика Индија да ги намали своите економски и воени врски со Русија, предупредувајќи на „последиците“ за секоја нација која и помага на Москва да го избегне неодамнешниот бран на западни санкции.

Говорејќи со новинарите по состанокот со индиските власти во четвртокот, заменик-советникот за национална безбедност на Вашингтон за меѓународна економија, Дејп Синг, го повика Њу Делхи да не го поттикнува рускиот увоз на енергија и да избегнува какви било потези кои би можеле да го „поткопаат“ американскиот долар.

„Она што не би сакале да го видиме е брзото забрзување на увозот на Индија од Русија што се однесува на енергија или кој било друг извоз што во моментов е забранет од САД“, рече тој, додавајќи дека Соединетите држави се „многу заинтересирани. сите земји, особено нашите сојузници и партнери, да не создаваат механизми кои ја поддржуваат рубљата и кои се обидуваат да го поткопаат финансискиот систем заснован на доларот“.

Иако ја осудува руската „непотребна војна“ против Украина, Синг рече дека неговата посета на Индија е „во дух на пријателство за да се објаснат механизмите на нашите санкции“, но сепак предупреди дека ќе има „последици [за] земјите кои активно се обидуваат да ги заобиколат или пополни“ тие санкции.

Запрашан што може да предизвикаат тие последици, советникот одби да елаборира, велејќи дека тоа е дел од „приватните дискусии што нема да ги споделам јавно“.

Забелешките на Синг следуваат по извештаите дека Москва и Њу Делхи во моментов разработуваат систем за плаќање рупија-рубља, што ќе им овозможи на двете нации да вршат билатерална трговија меѓусебно во валути. Индија, исто така, неодамна се согласи да купи количество руска сурова нафта со попуст, што е непопуларна одлука на САД и некои сојузници, кои започнаа кампања за казнени санкции дизајнирани да ја изолираат руската економија и да ја уништат рубљата.

ТОП ВЕСТИ

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...

Шетала гола на улица со денови: Популарна актерка сместена на психијатрија (ФОТО)

Тинејџерската филмска ѕвезда Аманда Бајнс со денови бесцелно талкала низ улиците на Лос Анџелес, а потоа почнала да се шета целосно гола, по...

Битиќи со порака до компаниите: Не стравувам од вештачко враќање на цените, граѓаните нема да ја плаќаат цената

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, потенцира дека не стравува од вештачко враќање на цените на производите што сега се со замрзнати вредности. „Првите позитивни...