САД и сојузниците најавија испраќање тешко оружје во Украина

Соединетите Држави и нивните сојузници ветија нова испорака на потешко оружје за Украина на денешниот состанок во германската воздухопловна база и ја отфрлија заканата на Москва дека нивната поддршка за Киев може да доведе до нуклеарна војна.

Неодамна, Американците одобрија испораки со оружје во вредност од стотици милиони долари, вклучувајќи артилерија и беспилотни летала што одбиваа да ги испратат во претходните фази на војната, а сега сакаат и нивните сојузници да го сторат истото.

„Земјите ширум светот се обединети во нивната решеност да ја поддржат Украина во нејзината борба против руската империјалистичка агресија“, изјави американскиот секретар за одбрана Лојд Остин пред претставниците од повеќе од 40 земји во воздухопловната база Рамштајн во Германија, седиштето на американските воздухопловни сили во Европа.

„Украина очигледно верува дека може да победи, а исто така и сите овде“, рече Остин, најавувајќи вакви состаноци секој месец.

„Денешниот состанок ќе стане контакт група за одбраната на Украина која ќе се состанува секој месец“, рече Остин, пренесе АФП.

Германија ја промени досегашната политика и денеска најави дека во Украина ќе испрати лесни тенкови со противвоздушни топови.

Марк Мајли, началникот на Здружениот генералштаб на САД, им рече на новинарите дека следните неколку недели во Украина ќе бидат „многу, многу критични“.

„Потребна им е постојана поддршка за да бидат успешни на бојното поле“, рече тој, додавајќи дека конференцијата има и за цел да ја координира воената помош за Украина, вклучувајќи тешко оружје.

Остин, кој во неделата го посети Киев заедно со американскиот државен секретар Антони Блинкен, изјави вчера: „Сакаме да ја видиме Русија ослабена до тој степен што не може да ги прави работите што ги направи при инвазијата на Украина“.

Германија, најголемиот руски потрошувач на енергија, исто така рече дека се надева оти ќе ја елиминира руската нафта од своите резерви во рок од неколку дена

ТОП ВЕСТИ

МНР на Косово ги повика граѓаните да избегнуваат преминување низ Србија

Косовското Министерство за надворешни работи и дијаспора апелираше до граѓаните на Косово да избегнуваат преминување преку Србија, поради ситуацијата на север во државата. „Поради ситуацијата...

Ахмети го посети семејството на Хашим Тачи: Гордо ќе го пречекаме како победник

Лидерот на ДУИ Али Ахмети го посети семејството на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, кој е обвинет од хашкиот трибунал за воени злосторства за...

Ѓоковиќ водеше „жестока војна“ со Давидович Фокина, но обезбеди осминафинале во Париз

Новак Ѓоковиќ успеа да обезбеди осминафинале на Ролан Гарос и тоа откако ја оправда фаворитската улога во дуелот со Алехандро Давидович Фокина. Голема битка се...

Три лица загинаа во сообраќајка кај Кадрифаково, меѓу нив и 15-годишно девојче

Три женски лица го загубија животот, а уште четири се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска на автопатот Штип - Миладиновци...

Путин поттикнува немири на Балканот како нов фронт во неговата војна против Западот

ДРАГАН МИШЕВ Путин подготвува нов фронт во неговата војна против Западот. За таа цел се чини дека нема подобра опција од тоа да поттикнува...