САД им кажаа на сојузниците дека Кина сигнализира отвореност за воена поддршка на Русија

САД им кажаа на сојузниците дека Кина ја сигнализирала својата подготвеност да обезбеди воена помош откако Русија побара опрема, вклучително и ракети земја-воздух за поддршка на нејзината инвазија на Украина, според официјални лица запознаени со американските дипломатски телеграми.

Двајца функционери запознаени со содржината на пораките рекоа дека Вашингтон им кажал на сојузниците дека Русија побарала од Кина пет типа опрема, вклучувајќи ги и ракетите земја-воздух. Другите категории биле беспилотни летала, опрема поврзана со разузнавање, оклопни возила и возила што се користат за логистика и поддршка.

Во телеграмите, кои американскиот Стејт департмент ги испратил до сојузниците во Европа и Азија, не биле специфични за нивото или времето на каква било помош што би можела да и ја обезбеди Пекинг на Москва.

Еден од официјалните лица рече дека САД не им обезбедиле на сојузниците разузнавачки информации што ги поткрепуваат нивните проценки. Фајненшл тајмс вчера објави дека Русија побарала помош во одреден момент по почетокот на сега тринеделниот конфликт. Руското барање и кинеската реакција алармираат во Белата куќа.

Американските власти веруваат дека Кина се обидува да и помогне на Русија, додека нејзините високи функционери јавно повикуваат на дипломатско решение на војната. Кинеската амбасада во САД вчера соопшти дека нема сознанија за никакво руско барање или позитивен кинески одговор до Москва. Русија денеска, исто така, негираше какво било барање до Кина. Висок претставник на американската одбрана одбил да каже дали Кина обезбедила воена поддршка по барањето на Русија, но рече дека Пентагон ја следи ситуацијата „многу, многу внимателно“.

„Ако Кина одлучи материјално да ја поддржи Русија во оваа војна, најверојатно ќе има последици за Кина“, рече претставник на одбраната. Официјалниот претставник додаде: „Видовме дека Кина во основа дава премолчено одобрување за она што го прави Русија со одбивањето да се приклучи на санкциите, обвинувајќи ги западот и Соединетите држави за помошта што ја даваме на Украина со тврдењето дека сакале да видат мирен исход, но во суштина не прават ништо за да го постигнеме“. Ерик Сајерс, експерт за безбедност во Азија во Американскиот институт за претпријатија, рече дека списокот со опрема што ја бара Русија е „шокантен“ и „зборува за очајот на Москва“.

„Ако Пекинг пренесе нешто на списокот, би очекувал силен двопартиски притисок за санкции и извозни контроли фокусирани на [Кинеската Народноослободителна армија], но тоа би бил само почеток“, додаде Сајерс. Еван Медеирос, експерт за Кина на Универзитетот Џорџтаун и поранешен врвен советник за Азија во Белата куќа, рече дека би било „длабоко загрижувачки“ доколку Кина ѝ пренесе оружје на Русија.

„Тоа би ја променило играта на глобалната геополитика“, додаде Медеирос. „Ризикуваме да се вратиме во времето на кинеско-советскиот сојуз од 1950-тите. Украина може да стане првиот прокси конфликт во новата студена војна“. Денеска, Џејк Саливан, советник за национална безбедност на САД, се состана во Рим со Јанг Џиечи, највисок функционер за надворешна политика на Кина, што друг висок американски функционер го опишал како „интензивна седумчасовна сесија што ја одразува гравитацијата на моментот“.

Американскиот функционер рече дека средбата вклучувала „опширен разговор“ за Русија и Украина, додавајќи дека двајцата официјални лица исто така одржале средба еден на еден без нивните помошници.

Официјалниот претставник одбил да го коментира известувањето на ФТ дека Кина позитивно одговорила на барањето на Русија за воена помош. Но, рече дека Вашингтон има „длабока загриженост за усогласувањето на Кина со Русија“.

Запрашана за извештајот, Џен Псаки, прес-секретарот на Белата куќа, рече: „Не сум во позиција да потврдам или детализирам разузнавачки информации од овде во овој момент“. Белата куќа не одговори веднаш на барањето за коментар за типовите на опрема наведени во телеграмите.

Денеска, портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс рече: „Ние многу внимателно набљудуваме до кој степен [Народна Република Кина] или која било земја во светот дава поддршка, материјална, економска, финансиска, реторичка или на друг начин, за оваа војна. Ние бевме многу јасни, и приватно со Пекинг и јавно со Пекинг, дека ќе има последици за каква било таква поддршка“.Си Џинпинг се соочува со судбоносна одлука за Украина.

Пред состанокот меѓу Саливан и Јанг, администрацијата на Бајден минатата недела побара од европските сојузници да ја засилат својата порака до Кина дека Пекинг не треба да и помогне на Русија да ги заобиколи санкциите, според еден европски функционер. Кина се прикажува себеси како неутрален актер и покрај нејзините сè поблиски врски со Москва.

ТОП ВЕСТИ

(ВО ЖИВО) Изјави на премиерот Ковачевски, министерот Меџити и амбасадорката Агелер

Изјави на премиерот Димитар Ковачевски, министерот за здравство Фатмир Меџити и амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер по посетата на реновираниот дел на Универзитетската...

(ВИДЕО) Запалено градското собрание во градот Бордо на синоќешните протести во Франција

Според извештаите на француското МВР, на вчерашните протести ширум земјата излегле над еден милион луѓе, а поради немирите низ целата земја биле уапсени 80...

(Видео) Огромен пожар во Истанбул: Огнена стихија зафати хотел, две лица загинаа

Две лица загинаа, а уште две се повредени во пожар што рано утринава избувна во седумкатен хотел во Истанбул. Причината за пожарот засега не е...

24 години од бомбардирањето на НАТО врз Југославија

На 24 март 1999 г. НАТО без одлука на Советот за Безбедност на ОН, започна терористички напад врз СР Југославија. Најмладата жртва на агресијата...

Елмас и Чурлинов ја скршија цврстата Малта на „Тодор Проески“

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=i4EBkAwsqrIНа Арената „Тодор Проески“, Македонија вечерва забележа победа против...