САД одобриja продажба на осум борбени авиони Ф-16 на Бугарија 


Фото: Пиксабеј

Владата на САД соопшти дека и одобрила продажба на осум нови борбени авиони Ф-16 на Бугарија за „јакнење на безбедноста“ на оваа земја-членка на НАТО, во екот на војната во Украина, објавија бугарските медиуми.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Стејт департментот го известил Конгресот на САД за намерата да и ги продаде овие ловци на Бугарија, како и муниција во вредност од 1,67 милијарди американски долари.

Купувањето на осум нови ловци Ф-16 Блок 70 од САД е еден од приоритетните проекти за модернизација на вооружените сили на бугарската армија.

На тој начин, со првата серија од осум авиони Ф-16 Блок 70, Бугарија ќе има вкупно 16 борбени авиони со кои ќе го гарантира не само својот воздушен суверенитет, туку и на југоисточното крило на НАТО. Првата серија беше договорена меѓу Бугарија и САД во 2019 година.

ТОП ВЕСТИ

Претседателот на ДУИ го назначи Рафис Алити за кординатор на огранокот на ДУИ во Сарај

Претседателот на Демократската унија за интеграција, во рамките на неговите законски овластувања, го назначи Рафис Али за координатор на огранокот на ДУИ во Сарај,...

Неверојатна сличност: Помладата ќерка на Адријана Лима и Марко Јариќ е копија на нејзиниот татко (ФОТО)

Адријана Лима и Марко Јариќ во седумгодишниот брак добија две ќерки Валентина (13) и Сијена (10). И иако манекенката и поранешната кошаркар се...

Детали од МВР за големата акција: Уапсени двајца арачиновци, спречен транспорт на дрога во вредност од 100.000 евра

Денеска од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и опасни материи - Единица за...

Маж влетал со автомобил меѓу пешаци на аеродромот во Келн, има повредени

Педесет и седумгодишен маж со автомобил влетал во пешаци во паркинг гаража на германски аеродром при што повредил неколку лица, соопшти полицијата, пренесува Дојче...

Полициска акција на наплатната рампа кај Тетово, запленета голема количина дрога, уапсени дилери

На наплатната рампа пред Тетово, на автопатот Гостовар-Тетово утрово околу 7 часот, полицијата заплени големо количество дрога и уапси двајца оосмничени дилери, информираа за...