САД со остра осуда за терористичките напади во Саудиска Арабија


Праќаме остра осуда за неколкуте терористички напади неделава во Саудиска Арабија извршени од Хутите, вклучувајќи го денешниот удар врз постројките на нафтената компанија Арамко во Џеда, а тоа е цивилна инфраструктура, соопшти синоќа американскиот Стејт департмент. 

-Во време кога страните треба да бидат фокусирани на деескалација и обезбедување животно важна помош за народот во Јемен во пресрет на светиот месец Рамадан, Хутите продолжуваат со нивното деструктивно однесување и безрасудните терористички напади со удари врз цивилна инфраструктура, изјави државниот секретар Ентони Блинкен. 

Тој додаде дека САД ќе продолжат да работат со саудиските партнери за зацврстување на нивната одбрана и ќе се бара траен прекин на конфликтот, подобрување на животот и создавање простор за Јеменците да ја одредат својата иднина заеднички.

ТОП ВЕСТИ

Груби-Ван дер Белен: Австрија силно го поддржува процесот на европска интеграција на Северна Македонија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците  Артан Груби, придружуван од премиерот Димитар Ковачевски, како и други министри,...

Замрзнати и намалени цените на хигиенските производи

Владата денеска на седница донесе Одлука за определување највисоки цени за тоалетна хартија, влажни марамчиња, пелени за деца и возрасни и хигиенски влошки. Највисоките...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција поради „ризици за општеството“

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот GPT-4, во отворено...

Ковачевски-Белен: Потврдена одличната соработка со Австрија, Северна Македонија одлучно продолжува на патот кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој престојува...

Лефков и Ковачки го злоупотребуваат пратеничкиот имунитет за навреди и дискредитации

Политичката коректност и пристојна комуникација меѓу пратениците е одамна изгубена во нашето Собрание. Наместо аргументирана дебата, факти, говорницата се користи за меѓусебни навреди и...