САД: Украина треба брзо да набави повеќе муниција, се очекуваат тешки борби

Оксана Марченко, сопругата на опозицискиот украински политичар, Виктор Медведчук, кој неодамна беше фатен во Украина, објави видео во кое им се обраќа на семејствата и пријателите на Ејден Аслин и Шон Пинер, британски доброволци кои неодамна беа заробени од руските сили.

„Во ваша моќ е да побарате од британскиот премиер Борис Џонсон да влијае врз украинското раководство и да ги ослободи Ајден и Шон со тоа што ќе ги размените за украинскиот опозициски политичар уапсен од украинските власти, мојот сопруг Виктор Медведчук“, рече Оксана Марченко.

Апелот на Оксана Марченко на социјалните мрежи го коментираше и Марија Захарова, портпаролка на руското МНР.

„Британскиот премиер Борис Џонсон, кој неодамна го посети Киев, секако е свесен што се случи со поданиците на нејзиното височество (алудирајќи на британската кралица Елизабета, op. Cit.). Тој сигурно ќе одговори, зар не?“, напиша Захарова.

„Во меѓувреме, британскиот министер за надворешни работи може да ја искористи можноста да објасни што точно правеле британските граѓани во Мариупол со неонацистите“, додаде Захарова.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...