САД утре ќе ги објават новите санкции против Русија

Германија го критикува барањето на рускиот претседател Владимир Путин, кој рече дека Москва повеќе нема да прифаќа плаќања во долари и евра за испорака на гас за Европската Унија.

„Таквото барање значи раскинување на договорот“, изјави министерот за економија, Роберт Хабек, на прес-конференцијата во Берлин.

„Сега ќе разговараме со нашите европски партнери како ќе одговориме на ова барање“, додаде тој.

Путин рече дека Русија повеќе нема да прифаќа плаќања во долари и евра за испорака на гас за ЕУ давајќи им на руските власти една недела да изготват нов систем во рубли. Рускиот претседател објасни дека тоа е одговор на замрзнувањето на рускиот имот на Запад поради офанзивата во Украина.

Германија е екстремно зависна од рускиот гас, кој сочинува 55 отсто од нејзиниот увоз на гас. И покрај руската инвазија на Украина, рускиот гас продолжува да пристигнува во ЕУ одбивајќи да воведе ембарго, како што направија САД и Велика Британија.

Берлин, сепак, сака бргу да ја намали својата зависност барајќи други доставувачи. За таа цел, германската влада ќе ја забрза изградбата на терминал за ЛНГ за увоз на течен гас.

Таа неодамна потпиша договор за долгорочна набавка со Катар, главен извозник на ЛНГ, по повод посетата на Хабек на земјата од Персискиот Залив минатиот викенд.

ТОП ВЕСТИ

ДУИ ќе одбележува 21 години во „Александар Палас“, Шекеринска една од говорниците

емократската унија за интеграција (ДУИ) денеска ја одбележува 21-годишнината од формирањето. Раководството на партијата, предводено од лидерот Али Ахмети и членови на партијата ќе...

Седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците

Во Собранието денеска ќе се одржат седници на две собраниски комисии и Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и Законодавно-правната комисија. На дневен...

Тројца кинески астронаути се вратија на земјата

Кинеските астронаути од вселенското летало Шенжу-15 безбедно се вратија на Земјата во недела, 4 јуни, по мисијата на кинеската орбитирачка вселенска станица која траеше...

Претседателот на Естонија Алар Карис во Албанија од 7 до 9 јуни

Претседателот на Естонија, Алар Карис, од 7 до 9 јуни ќе престојува во Албанија на покана на претседателот на таа земја Бајрам Бегај, пишува...

(Фото) Џенифер Гарнер, бившата жена на Бен Афлек ги однесе децата на Џеј Ло во Дизниленд

Однесувањето на Џенифер Лопез и Бен Афлек  на јавни настани поттикна гласини дека има проблеми во нивната врска. Можеби неочекувано многу за нивната врска...