Samsung додаде нова опција која ги штити личните податоци на телефон кога е на поправка

Во минатото забележани се случаи кога сервисерите од телефон презеле фотографии и подоцна тие завршиле на интернет. Со оглед на тоа какви содржини чуваат луѓето на телефон, јасно е дека на многумина тоа не им е сеедно.

Samsung најде одлично решение за тој проблем, односно како да се спречи сервиерите да дојдат до фотографиите и другите приватни содржини од мобилните уреди. Решението за тој проблем се вика „repair mode”. Станува збор за посебен начин на работа кој треба да се активира кога телефонот се носи на поправка, а кој гарантира заштита на приватните податоци.

Корисниците треба да изберат кои податоци сакаат да ги заштитат со таа опција – фотографии, пораки, пристап до социјални мрежи и сл. Кога ќе се активира оваа опција, телефонот повторно ќе се стартува, но пристапот до најголем дел од содржините на него нема да биде досволен, па сервисерите ќе имаат пристап само до системските опции, а не и корисничките податоци.

За деактивација на опцијата потребно е повторно да се стартува телефонот и при стартувањето да се внесе ПИН или да се отклучи со биометриски податоци. На почетокот оваа опција ќе биде достапна за корисниците на телефони од серијата Galaxy S21 (изгледа само во Јужна Кореја), а дополнително ќе биде достапна и за сопствениците на други телефони на Samsung.

ТОП ВЕСТИ

Османи: Не е чесно кон Али Ахмети ова што му го прават „огнените“

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме на теми поврзани со уставните измени, тензиите...

Меси бара гаранции пред да потпише нов договор

Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=kYZHtJOH0ugЛионел Меси се уште не одлучил каде ќе игра следната сезона, но...

Груби во Топ Тема: Ние работиме цело ВМРО – ДПМНЕ да гласа за уставните измени

„Не сум оптимист туку сум убеден планот е амбициозен и има скетпици и разни математики но, знаете дека до сега се што сме кажале...

Груби: Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ во Чаир е позади Али Ахмети

Вчерашниот настан е потврда дека огранокот на ДУИ е позади Али Ахмети, не е позади Артан Груби, ниту позади Изет Меџити, рече Артан Груби...

Груби: Автопатот Тетово-Гостивар ќе биде целосно нов

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби говорејќи за изградбата на Коридорот 8  рече дека на...